Kapituła to ciało doradcze i wykonawcze złożone z zaufanych duchownych wybranych przez biskupa w celu pomagania mu w pełnieniu obowiązków w diecezji.
Na czele kapituły stoi prepozyt, do którego obowiązków należy zwoływanie na prośbę biskupa zebrań kapituły, pilnowanie w jej trakcie porządku, moderowanie jej obrad, oraz jej oficjalne zamykanie. Prepozyt odpowiada bezpośrednio przed biskupem.
W skład kapituły wchodzą zazwyczaj:
1. Scholastyk diecezjalny
Prowadzący sprawy edukacji teologicznej i religijnej w diecezji. Odpowiada za seminaria i szkoły parafialne.
2.Kanclerz kapitularny
Odpowiada za prowadzenie protokołów z obrad kapituły i prowadzi dokumentację jej działalności. Na co dzień jest zwierzchnikiem kancelarii biskupiej.
3. Kustosz diecezjalny
Zajmuje się dbaniem o dobra diecezjalne, w tym jej trwały i płynny majątek, dzieła sztuki sakralnej, księgozbiory teologiczne itd. Z pomocą kancelarii biskupiej prowadzi zazwyczaj też rachunki diecezji.
4. Jałmużnik diecezjalny
Zajmuje się organizowaniem i nadzorowaniem działalności dobroczynnej kościoła na terenie diecezji.
5. Zakrystian
Opiekuje się katedrą diecezjalną, przy której działa kapituła.
6. Egzorcysta
Odpowiada za dbanie o dusze mieszkańców diecezji i obronę przed wpływami demonów. Egzorcyzmuje opętanych i odpędza deviria zagrażające mieszkańcom.
7. Inkwizytor
Tropi, zwykle we współpracy z diecezjalnym egzorcystą, sługów Ciemności w diecezji poszukując dowodów praktyk czarnoksięskich, oraz sądzi i eliminuje czarnoksiężników i heretyków.
Oraz tak liczba pozostałych kanoników, jaką biskup uzna za użyteczną.